Merhaba.

Dr. Fırat Akova

Oxford Üniversitesi’ne bağlı Global Priorities Institute’da gelecek kuşakların politik temsili üstüne proje geliştiriyor. Oxford Üniversitesi’ndeki akademisyenlerin kurduğu ve yönettiği Forethought Foundation for Global Priorities Research adlı kuruluşa Global Priorities Fellow olarak seçildi. Uzak geleceğin iyileştirilmesine yoğunlaştığı doktora sonrası araştırma projesiyle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Social and Environmental Entrepreneurs tarafından açılan Survival and Flourishing fon yarışmasını kazandı. Warwick Üniversitesi’ndeki felsefe doktorasını aşırı yoksulluk, hayvan sömürüsü, ekolojik felaketler ve varoluş riski gibi sorunlar üstüne çalışan ve dünyaya en yüksek yararı sağlamanın yollarını arayan efektif altruizm hareketi üstüne tamamladı. Disiplinlerarası gençlik topluluğu Poedat’ın kurucusudur.

Warwick Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak Democracy and Authority, Philosophy for the Real World: Knowledge, Ignorance and Bullshit, Ethics, Ideas of Freedom ve Applied Ethics derslerinin seminerlerini verdi. İngiltere’nin en büyük konferanslarından The Aristotelian Society and the Mind Association ve Society for Applied Philosophy konferanslarında bildiriler sundu. Dezavantajlı kesimlerin üniversitelerin felsefe bölümlerine olan katılımlarını arttırmak için çalışan Minorities and Philosophy ağının üniversite eş temsilciliğini yaptı. Journal of Ethics and Social Philosophy ve Pli: The Warwick Journal of Philosophy dergilerinde hakem olarak görev aldı. Çağdaş sanatçı İsmet Doğan’ın Melez Anlatılar kitabına ön söz yazdı ve kendileme sanatı üstüne yazdığı bir bölümle katkı verdi. Yazıları Manifold ve Birikim gibi yayınlarda yer buldu.

Yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi Felsefe ve Toplumsal Düşünce Programı’nda tamamladı. Lisansını McGill Üniversitesi’nde Felsefe ve Sosyoloji çift ana dalı ve Dünya Dinleri yan dalı ile bitirdi. Üniversite öncesinde katıldığı Türkiye Felsefe Olimpiyatı’nda altın madalya kazanarak Uluslararası Felsefe Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil etti ve Harvard Üniversitesi tarafından onur ödülüne layık görüldü.